NAZAL HİJYEN

Hastalıklardan korunmak için burun temizliği (nazal hijyen)
el ve yüz yıkamadan sonra alınması gereken en önemli tedbirlerden biridir.


skill

Çünkü burun mukozası burnun birçok fonksiyonundan sorumlu kompleks bir yapıdır. Bu nedenle burun içindeki bazı bölümler özel tipte epitelyal membran ile örtülmüştür. Göz ve burun boşluklarındaki bu narin membranlarda su yerine fizyolojik su kullanılması herhangi bir ağrı duymadan burun içini yıkayarak patojenik mikropları taşımaktan sıklıkla sorumlu tutulan mukoza sıvısını boğaz arkasına gitmeden temizler ve kulak burun boğaz yollarını kontaminasyondan korur. Ayrıca tahriş olmuş burun kanallarını rahatlatır, burun mukozasını nemlendirir ve burun akıntısını azaltıp incelterek burundan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Böylece burnun savunma mekanizması kendini dış maddelere karşı korur ve burun fonksiyonlarını sağlıklı olarak yapmaya devam eder.

Burun Fonksiyonları

Burun nefes alıp vermenin yanı sıra, nefes yolu ile burundan vücuda giren havanın nemlendirilmesi, ısıtılması, filtre edilmesi, basıncının ve akış hızının düzenlenmesi ile koku alma, tat alma ve orta kulağın havalandırılması gibi birçok fonksiyondan sorumludur.

Burun üst solunum yolu başlangıcıdır. Akciğerler için en uygun havayı yarattıktan sonra görevini nefes borusu yardımıyla akciğerlere ve diyaframa devreder. Burundan alınan nemlendirilmiş, ısıtılmış ve filtre edilmiş bol oksijenli hava ile bedenimiz daha sağlıklı hale gelir. Diğer bir ifade ile burun, ağrılardan üst solunum yolu enfeksiyonlarına kadar birçok hastalığın önleyicisi ve koruyucusudur.


Nazal Mukoza

Burun ve paranazal sinüsleri örten mukosiliyer epitel örtü, burnun koruma fonksiyonunda çok önemli rol oynar. Koruma fonksiyonu, sadece burun tüycükleri (silia) hareketi ile mekanik olarak değil aynı zamanda bazı enzimler ile de immünolojik olarak sağlanmaktadır. Sinüslerin içindeki debris ve sekresyonun temizlenmesi ancak mukosiliyer epitel örtünün normal fonksiyon görmesiyle mümkün olmaktadır. Etkili bir mukosiliyer temizlemenin olmadığı durumlarda sinüs içinde sekresyon birikmekte ve bakteriyel mikroorganizmaların üremesi kaçınılmaz olmaktadır.

Burun mukozası kan damarları açısından zengin, küçük koku alıcıları ve salgı yapan hücrelerden oluşan özel tipte epitelyal membran ile kaplıdır. Bu membran iltihaplanırsa, kaşıntı ve hapşırma görülür. Salgı hücreleri de iltihaba tepki olarak mukus salgılamaya başlar ve burnun sürekli olarak akmasına ve burun deliklerinin şişmesine ve ağrıya sebep olur. Nezle, soğuk algınlığı gibi, birçok şikâyete bağlı olarak ortaya çıkan burun tıkanıklığı ve akıntısı son derece rahatsız edicidir.

Sağlıklı bir burun mukozası ile mukus üzerine tutulan birçok bakteri ve mikroorganizmalar mukus hareketi ile farenkse taşınarak yutulur ve midede, barsaklarda etkisiz hale getirilirler. 3-5 mikron çapındaki partiküllerin %70-80’i, 2 mikron çapındaki partiküllerin %60’ı burun içinde tutularak etkisiz hale getirilmektedir.

skill

skill

Komplikasyonlar

Soluduğumuz havada bulunan mikroorganizmalar, alerjenler, sigara dumanı ve partiküller, özellikle mukozayı burun dışına çıkaramayan (sümküremeyen) hastalarda, burun deliklerinin tıkanmasına, solunum zorluğuna hatta ikincil enfeksiyonların gelişmesine neden olur. Bunların sonucunda oluşan aşırı mukoza salgıları, burunda ödeme ve burun tıkanmasına sebep olur, solunumu olanaksız hale getirir. Coldmer® ile burnun yıkanması burnun açılmasına, mukozanın iyileşmesine ve doğal neminin sağlanmasına destek olur.

Mukoza iltihabı enfeksiyona bağlıysa çoğu kez burnun içindeki kılcal kan damarları genişler ve burnun içindeki dokular şişirerek, burun tıkanıklığına yol açar. Sinüslerin dar girişleri de tıkanırsa sinüzit oluşabilir. Bazen önemli komplikasyonlar da ortaya çıkabilir. Enfeksiyon, burun kanallarından sinüslere ve östaki borusu gibi komşu bölümlere sıçrayarak sinüzit ve ortakulak iltihabına neden olur. (östaki borusu, boğazın arkasından kulağa uzanır.)

Coldmer® sahip olduğu mikrodiffüze sistem ile burun içini yıkayarak patojenik mikropları taşımaktan sıklıkla sorumlu tutulan mukoza sıvısını boğaz arkasına gitmeden temizler, kulak burun boğaz yollarını kontaminasyondan korunmasına yardımcı olur.